Proiect

Proiectul ,,Restaurarea patrimoniului cultural al Manastirii Secu, judetul Neamt”

„ RESTAURAREA PATRIMONIULUI CULTURAL AL MANASTIRII SECU, JUDETUL NEAMT”

MANASTIREA SECU, Localitatea Vinatori -Neamt, Strada Secu Nr. 1496, Judetul Neamt. cod postal 617500, a semnat în luna decembrie 2017, Contractul de Finantare pentru proiectul „RESTAURAREA PATRIMONIULUI CULTURAL AL MANASTIRII SECU, JUDETUL NEAMT”, proiect finantat prin Programul Operational Regional 2014 – 2020, Axa prioritara 5- Îmbunatatirea mediului urban si conservarea, protectia si valorificarea durabila a patrimoniului cultural, Prioritatea de investitii 5.1- Conservarea, protejarea, promovarea si dezvoltarea patrimoniului natural si cultural.
Valoarea totala a proiectului este 14.322.786,77 lei, din care asistenta financiara nerambursabila 14.036.331,03 lei.
Autoritatea de Management pentru Programul Operational Regional 2014-2020 este Ministerul Dezvoltarii Regionale, Administratiei Publice si Fondurilor Europene, iar Organismul Intermediar responsabil cu implementarea acestui program în Regiunea de Dezvoltare Nord-Est este Agentia pentru Dezvoltare Regionala Nord – Est.
Obiectivul general al proiectului consta in redarea unor noi valente pentru Manastirea Secu prin cresterea atractivitatii sale, cu implicatii directe in dezvoltarea potentialului turistic si cultural al zonei Neamtului si in special a zonei Vinatori- Neamt, judetul Neamt.
Proiectul are ca scop, restaurarea si consolidarea unor obiective monument istoric din cadrul ansamblului Manastirea Secu, orientate atat pe asigurarea conservarii in bune conditii a patrimoniului cultural cat si pe asigurarea conditiilor necesare organizarii fluxului turistic.
Activitatile specifice de investitie propuse prin proiect sunt orientate catre urmatoarele obiecte importante: Obiectul 1 (corp C1) Biserica “Taierea Capului Sf. Ioan Botezatorul”, Obiectul 2 (corp C2) Aripa de sud si Paraclisul “Adormirii Maicii Domnului”, Obiectul 3 (partial corp C4) Paraclisul “Sf. Nicolae”, Obiectul 4 (partial corp C6) Turnul clopotnita, Obiectul 5 Amenajare incinta fortificata- obiect conex, Obiectul 6 – Asigurarea utilitatilor, Obiectul 7- Iluminat arhitectural- obiect conex.
Perioada de implementare a proiectului este de 36 de luni.
Grupul tinta principal vizat este alcatuit în cea mai mare masura, de turisti si vizitatori, enoriasi si pelerini si orice alte persoane interesate care vor poposi anual la Manastirea Secu.

Pentru informatii suplimentare despre derularea proiectului, va rugam sa contactati MANASTIREA SECU la tel. 0233 251 862, e-mail: manastirea_secu1602@yahoo.com .

Investim în viitorul tau!
Proiect selectat în cadrul Programului Operational Regional si co-finantat de Uniunea Europeana
prin Fondul European pentru Dezvoltare Regionala.
Pentru informatii detaliate despre celelalte programe cofinantate de Uniunea Europeana, va invitam sa vizitati www.fonduri-ue.ro.
Continutul acestui material nu reprezinta în mod obligatoriu pozitia oficiala a Uniunii Europene si a Guvernului României.
wwww.inforegio.ro